Inne

Cóż tam, panie, w blogosferze? #5

Kolejne zakończenie tygodnia przynosi nową odsłonę blogowych rekomendacji. Sprawdźcie, które teksty z ostatnich siedmiu dni szczególnie przyciągnęły moją uwagę.

1. Księgarka na regale – Teczka na polskie społeczeństwo


O tegorocznej książce Remigiusza Ryzińskiego, opisującej życie wybitnego francuskiego filozofa, którego los sprowadził w sam środek polskiej szarzyzny połowy XX wieku.
„Okazuje się jednak, że ta książka to o wiele więcej. Warta jest cierpliwości. Jak żywo i z chirurgiczną dokładnością przybliża nam obraz Warszawy. Obraz Warszawy ukrytej, gdzie miłości trzeba było szukać potajemnie albo i za pogardliwą zapłatą.”

2. Poczytalny – „Opowiadania zebrane” Gustaw Herling-Grudziński


O przejmującym zbiorze opowiadań jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
„Cierpienie jest tu cierpieniem porażającym, a samotność jest samotnością totalną, której ostateczną granicą jest to, gdy człowiek zaczyna bać się samego siebie i od samego siebie pragnie uciec.”

3. Owca z książką – Javier Cercas: Oszust


O książce opisującej niewiarygodne dzieje wzlotu i bolesnego upadku legendy Enrica Marco.
„Cercas nie chce wykorzystywać ani usprawiedliwiać. Chce jedynie zrozumieć. Wydobyć z głębi oszusta ukrytą prawdę. I czyni to w sposób tak zachwycający, że to nie Marco jest dla mnie gwiazdą tej książki, choć jest jej bohaterem. Gwiazdą jest Cercas i jego niezwykły talent do rozbierania człowieka na atomy, analizowania sytuacji, możliwości.”

4. Cuddle up with a good book – Niepamięć, David Foster Wallace- recenzja #340


O zbiorze opowiadań jednego z najciekawszych literackich twórców amerykańskich średniego pokolenia, Davida Fostera Wallace’a.
” „Niepamięć” jest zbiorem opowiadań z którym trzeba się zmierzyć, w zasadzie z każdym jego aspektem, materią, która nieustannie stawia opór, z dygresyjnym językiem. Trudno w czasie lektury o komfort psychiczny, Wallace buduje przed czytelnikiem bariery, budzi niepokój.”

5. Nie więcej niż pięć linijek – Zenon Kruczyński, Farba znaczy krew


O niewygodnej dla wielu książce Zenona Kruczyńskiego, byłego myśliwego, dziś zaś czynnego aktywisty ekologicznego, „Farba znaczy krew”.
„Lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy twierdzą, że człowiek jest panem stworzenia.”

Komentarze