Inne

Cóż tam, panie, w blogosferze? #3

W dzisiejszych rekomendacjach przeczytacie o czterech wydawniczych nowościach i jednej książce sprzed kilku lat, ale jakże wartej poznania. Sprawdźcie o jakich lekturach pisali w tym tygodniu niektórzy z moich ulubionych blogerów.

1. Literackie skarby świata całego – Twarde dłonie i miękkie serce – „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”, Anna Kamińska

O biografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu, która życie spędziła, dedykowała i straciła w Himalajach właśnie.
„Autorka dotarła do wielu osób z otoczenia himalaistki, przestudiowała imponującą liczbę źródeł i stworzyła w ten sposób wiarygodny obraz swojej bohaterki. Zamiast żywego pomnika himalaizmu zaserwowała czytelnikom skomplikowaną kobiecą osobowość, poważny ton przełamując od czasu do czasu akcentami humorystycznymi (…)”

2. Między sklejonymi kartkami – Maciej Wasielewski „Jutro przypłynie królowa” | Tabu małej wyspy

O książce Marcina Wasilewskiego sprzed czterech lat, traktującej o szerzej nieznanej, drobnej wyspie w Polinezji i jej mieszkańcach.
„Maciej Wasielewski bada i opisuje tę małą społeczność, starając się równocześnie dociec, jaki wpływ na jej obecny obraz miała historia. Na stosunki międzyludzkie, ale też „kulturę gwałtu”. Sprawie wieloletniego molestowania dziewcząt oraz kobiet i procesu, który wytoczono grupie mężczyzn w 2004 roku, autor poświęca najwięcej miejsca. Bo i ta wstrząsająca sprawa mówi najwięcej o prawdziwym obliczu Pitcairn.”

3. Cuddle up with a good book – Świat dla ciebie zrobiłem, Zośka Papużanka- recenzja #320

O tegorocznym zbiorze opowiadań jednej z najciekawszych polskich autorek, Zośki Papużanki.
„Dwanaście opowiadań, dwanaście mikroświatów które przedstawia autorka, to historie o codzienności. Życie bohaterów to proza życia, w którą wpisane problemy, różnego rodzaju fobie, wewnętrzne strachy. To historie o przyjaźni, miłości, potrzebie bliskości i samotności. Opowieści intymne, niedopowiedziane, urwane. Małe fragmenty życia, wycinki świata.”

4. Owca z książką – Pola Styx: Powieść (anty)feministyczna mięsem w tle

O debiutanckiej(?) powieści ukrywającej się pod pseudonimem pisarki, opisującej świat w nieco skrzywionym zwierciadle.
„Tak naprawdę czytanie tej powieści jest trochę jak wejście do tramwaju, poobserwowanie przez chwilę tego, co się w nim dzieje, posłuchanie, o czym podróżni gadają i wysiadka.A oni wszyscy jadą dalej, rozmawiają dalej, tyle że już bez nas.”

5. Niebieska papużka – Islandia w pigułce

O kolejnej polskiej książce opisującej wciąż spowitą aurą tajemnicy i cieszącą się tytułem nieodkrytej perły Europy Północnej, Islandię.
„Reportaż pisany jest kobiecą ręką, bowiem to właśnie Marta Biernat opowiada nam o Islandii w najpiękniejszych i najczulszych słowach, wypływających z głębi serca. Mąż jej, Adam, notabene, prowadzący razem z nią bloga o tym kraju (Bite of Iceland), podzielił się z czytelnikami fotografiami zapierającymi dech w piersiach.”

Komentarze